Klimato kaita, socialinė nelygybė, sveikatos priežiūros ar švietimo sistemų iššūkiai – tai tik dalis problemų, su kuriomis kasdien susiduria milijonai europiečių. Įprasti šių problemų sprendimo būdai dažnai nepajėgia susidoroti su jų mastu ir sudėtingumu. Todėl pasitelkiamos socialinės inovacijos – nauji bendradarbiavimo būdai, paslaugos, veiklos modeliai, kurie geriau atliepia socialinius poreikius ir padeda spręsti problemas.

Europa mato socialinių inovacijų naudą

Europos Komisija, matydama socialinių inovacijų potencialą, inicijavo naują Europos socialinio fondo+ programą – Socialinių inovacijų+ iniciatyvą (ESF+ SI+), kuriai įgyvendinti 2021-2027 m. programavimo laikotarpiu skirta 198 mln. eurų.

Iniciatyva įgyvendinama įkuriant Europos socialinių inovacijų kompetencijų centrą, kurio veikla apima dvi kryptis: tikslinių dotacijų skyrimą socialinių inovacijų plėtrai ir Europos socialinių inovacijų bendruomenės kompetencijų stiprinimą. Europos socialinių inovacijų kompetencijų centro įkūrimas patikėtas Europos socialinio fondo agentūrai (ESFA).

Viena iš tikslinių Europos socialinių inovacijų kompetencijų centro dotacijų yra skirta Nacionalinių socialinių inovacijų kompetencijų centrų (NKC) įkūrimui visose Europos Sąjungos šalyse narėse, taip pat jų bendradarbiavimui sprendžiant visiems aktualius iššūkius.

Tokio tarptautinio bendradarbiavimo pavyzdys – neseniai Vilniuje vykęs ESFA organizuotas patirties dalijimosi renginys, skirtas visų ES veikiančių NKC atstovams. ESFA direktorė Lina Nevinskienė renginio atidarymo metu akcentavo, kad Europos socialinių inovacijų kompetencijų centras didžiuojasi matydamas augančius nacionalinius kompetencijų centrus, kurie plečia savo paslaugas, prisiima didesnę atsakomybę ir daro didesnį poveikį. L. Nevinskienė taip pat pabrėžė, jog nacionalinių ministerijų ir kitų svarbiausių socialinėje srityje dirbančių institucijų pagalba yra itin svarbi, siekiant užtikrinti, kad socialinės inovacijos būtų kuo plačiau taikomos ir neštų realius pokyčius.

Pasak Neringos Poškutės, Europos socialinių inovacijų kompetencijų centro vadovės, Nacionaliniai kompetencijų centrai yra būtini ne tik stiprinant gebėjimus atskirose valstybėse, bet ir stiprinant tarptautinį bendradarbiavimą, kuris padeda sudėtingiausius socialinius iššūkius įveikti ne izoliuotai, o visos Europos mastu.

Nacionalinių socialinių inovacijų kompetencijų centrų kuriama vertė

Europa susiduria su sudėtingai persipynusiais iššūkiais, pradedant klimato kaita ir nelygybe, baigiant ekonominiu neužtikrintumu. Sprendžiant šiuos klausimus reikia inovacijų, ir Nacionaliniai kompetencijos centrai (NKC) įrodo esą viena iš esminių sėkmės prielaidų. Jie neapsiriboja vien gerais ketinimais, o duoda apčiuopiamų rezultatų bei siūlo išmanų būdą politikos formuotojams kurti geresnę ateitį savo bendruomenėms.

Vienijantys pokyčiams. NKC veikia kaip centrai, suburiantys šviesiausius protus ir aistringiausius socialinių inovacijų srities veikėjus. Jie jungia socialinius verslininkus su investuotojais, NVO su valstybinėmis agentūromis ir net paprastus piliečius su ištekliais, kurių jiems reikia pokyčiams įgyvendinti. Šis bendradarbiavimas atneša visiškai naujų sprendimų aktualiausioms socialinėms problemoms.

Idėjos tampa realybe. NKC yra „vienas langelis“ visais socialinių inovacijų klausimais. Jie teikia mokymus, mentorystę ir ekspertų konsultacijas, padėdami socialiniams novatoriams paversti idėjas realybe. Be to, jie sudaro galimybes gauti svarbią finansinę paramą, padėdami susiorientuoti sudėtingame subsidijų ir investicijų pasaulyje. Ši pagalba suteikia novatoriams galimybę didinti savo įtaką ir kurti tvarius pokyčius bendruomenėse.

Socialinio poveikio plėtojimas ir sklaida. NKC veikia kaip svarbūs socialinių inovacijų plėtojimo centrai, kurių ekspertai dalyvauja tarptautinėje veikloje, tokioje kaip tarptautiniai projektai ir Europos socialinio fondo + Praktikos bendruomenės. Tai leidžia jiems perkelti geriausią patirtį iš savo šalių, tuo pačiu perimant sėkmingas idėjas iš kitų ir jomis dalinantis. Dėl to socialinės inovacijos, kurios pasirodė veiksmingos kitur, įgauna matomumą ir gali būti išbandytos arba pritaikytos skirtinguose kontekstuose, pavyzdžiui, organizacijose, miestuose ar regionuose, siekiant spręsti anksčiau neišspręstus ar nesėkmingai spręstus visuomenės iššūkius.

Geresnės ateities kūrimas. Tačiau NKC ne tik palaiko atskirus projektus. Jie taip pat atlieka svarbų vaidmenį formuojant politiką. Jie suteikia politikos formuotojams įžvalgų, pagrįstų duomenimis ir gyvenimiškais realios sėkmės pavyzdžiais, užtikrindami, kad socialinių inovacijų strategijos politikos lygmenyje būtų veiksmingos ir rezultatyvios. Tai reiškia, kad mokesčių mokėtojų pinigai naudojami protingai, remiant iniciatyvas, kurios tikrai keičia žmonių gyvenimus.

Stipresnės visuomenės kūrimas. Nauda neapsiriboja atskirais projektais. NKC stiprina vietos ekonomiką, remdami socialinių įmonių augimą, kurdami darbo vietas ir skatindami tvarų vystymąsi. Jie taip pat gerina viešąsias paslaugas, padarydami jas prieinamesnes, efektyvesnes ir labiau atitinkančias piliečių poreikius. Nuo geresnės sveikatos priežiūros iki įtraukesnio švietimo, NKC prisideda prie stipresnės ir teisingesnės visuomenės kūrimo.

Geriausias metas investuoti – dabar

Socialinės inovacijos nėra prabanga – tai būtinybė. NKC yra variklis, skatinantis inovacijas ir teikiantis apčiuopiamus rezultatus bendruomenėms visoje Europoje. Investuoti į NKC yra ne tik gera mintis – tai protinga investicija į šviesesnę ateitį. Tai investicija į darbo vietas, stipresnes bendruomenes ir tvaresnę bei įtraukesnę visuomenę visiems. Tai nauda visiems – ir politikos formuotojams, ir valdžios institucijoms, ir žmonėms, kuriems jos tarnauja.

 

Europos socialinio fondo agentūra

M. Katkaus g. 44, LT-09217 Vilnius

Juridinio asmens kodas: 192050725

Darbo laikas:
I-IV 8:00-17:00 (pietų pertrauka 12:00-12:45).
V 8:00-15:45 (pietų pertrauka 12:00-12:45).

Telefonas: +370 (5) 264 9340

El. paštas: info@esf.lt