2024 m. specialiu užsakymu „Spinter“ atlikta visuomenės apklausa atskleidė – dauguma Lietuvos gyventojų (74%) apie pameistrystę žino, tačiau net trečdalis apklaustųjų žinojo tik pameistrystės pavadinimą (36%), o teigiančių, jog apie pameistrystę žino nemažai, buvo viso labo 4% respondentų. Nors pameistrystė Lietuvoje dar tik skinasi kelią į populiarumą, pastebima, jog besirenkančių pameistrystę palaipsniui daugėja: nuo 2018 m. iki 2023 m., pameistrystės forma besimokančių mokinių dalis, skaičiuojant visos Lietuvos vidurkį, nuo 11% išaugo iki beveik 22% vien tik Jungtinio projekto „Pameistrystė – nauja galimybė man!“ apimtyje.

Taigi kas yra toji pameistrystė? Pasak Lietuvos Respublikos profesinio ugdymo įstatymo, „Pameistrystės profesinio mokymo organizavimo forma – profesinio mokymo organizavimo būdas, kai mokymas ar jo dalis vykdoma darbo vietoje: įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, ūkininko ūkyje, pas laisvąjį mokytoją.“. Pameistrystės esmė – galimybė įgyti praktinius, darbo rinkos poreikius atliepiančius įgūdžius, dar besimokančiam mokiniui. Pameistrystės metu skiriama ne mažiau nei 70% laiko praktiniam mokymui, papildant jį 30% su specialybe susijusios teorijos.

Pameistrystė visu pirma sukuria didžiulę vertę besimokančiąjam – pameistrystės metu profesijos mokomąsi iškart, dirbant įmonėje. Tai suteikia galimybę besimokančiąjam pamatyti kaip realiai atrodo jo profesija, būsima darbo aplinka, įrankiai, bei perimti praktinius įgūdžius iš darbuotojo, kuris jau turi patirties pameistrio norimoje įgyti profesijoje. Visos pameistrystės metu kiekvienas pameistrys gauna atlyginimą už savo darbą – tokiu būdu ši profesinio ugdymo forma užtikrina socialinę lygybę, suteikiant vienodas sąlygas įgyti norimą profesiją, kurių neriboja finansinė padėtis.

Pameistrystė teikia naudą ne tik pameistriui. Pameistrystė – galimybė darbdaviams į savo įmonę priimti jauną, žingeidų ir norintį tobulėti žmogų, suniteresuotą tapti geru savo srities specialistu. Pameistrystės metu asmuo iškart įgauna įgūdžius, atspindinčius įmonės poreikius, o visuotinė patirtis rodo, jog dažnai pameistriai lieka dirbti juos apmokiusioje įmonėje ir yra lojalūs darbuotojai. Taip pat su pameistryste susijusios išlaidos gali būti padengiamos iš jungtinio projekto “Pameistrystė – nauja galimybė man”. Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis. Apibendrinant, galima teigti, jog darbdavys, dalyvaudamas pameistrystėje, gauna visapusišką naudą, atsisipindinčią per laiko, žmogiįkųjų resursų ir finansų sutaupymą įmonės atžvilgiu.

„Džiaugiamės, jog kasmet vis daugėja jaunų žmonių, siekiančių įgyti įgūdžius pasirenkant pameistrystę. Ši profesinio ugdymo forma svarbi ir naudinga ne tik besimokantiems – profesinėms mokykloms tai ypač naudinga patirtis, užtikrinanti glaudų bendradarbiavimą su įmonėmis, leidžiantį geriau suprasti darbo rinkos poreikius. Esu tikra, jog pameistrystė – tai kelias į tvaresnę ekonomiką mums visiems, užtikrinant trūkstamų darbo vietų papildymą specialistais, gebančiais įgūdžių prasme pasiūlyti tai, ko reikia šiandienos ir ateities darbo rinkai. “ , komentuoja Sigita Sejavičienė, projektų komandos vadovė.

Europos socialinio fondo agentūra

M. Katkaus g. 44, LT-09217 Vilnius

Juridinio asmens kodas: 192050725

Darbo laikas:
I-IV 8:00-17:00 (pietų pertrauka 12:00-12:45)
V 8:00-15:45 (pietų pertrauka 12:00-12:45)

Telefonas: +370 (5) 264 9340

El. paštas bendrais klausimais: info@esf.lt
El. paštas dokumentų teikimui: dokumentai.esfa@dbsis.lt