
Kalba yra raktas, atveriantis duris į naują kultūrą – ji padeda suprasti nepažįstamą visuomenę ir suteikia neribotas galimybes tapti bendruomenės dalimi. Į Lietuvą atvykus ukrainiečių pabėgėliams, nemokami lietuvių kalbos kursai jiems tapo gyvybiškai svarbia pagalba integruojantis naujoje aplinkoje.
Daugeliui ukrainiečių pradedant naują gyvenimą Lietuvoje gebėjimo efektyviai bendrauti valstybine kalba trūkumas buvo reikšminga kliūtis įsidarbinant, gaunant paslaugas ir visapusiškai dalyvaujant visuomenės gyvenime. Prie šios problemos sprendimo prisidėjo Europos socialinio fondo agentūros ir partnerių įgyvendintas projektas „Lietuvių kalbos mokymai nuo Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą pasitraukusiems Ukrainos pabėgėliams“, finansuotas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų dvišalio bendradarbiavimo fondo lėšomis. Įgyvendinus projektą vis daugiau ukrainiečių, gyvenančių Lietuvoje, gali užtikrintai pasakyti: „Mes kalbame lietuviškai“.
Projekto partneriai – Kauno kolegija, Kauno technologijos universitetas, Kazimiero Simonavičiaus universitetas, Klaipėdos universitetas, Mykolo Romerio Universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Vilniaus universitetas – daugiau kaip 1600 ukrainiečių suteikė progą mokytis lietuvių kalbos ir pažinti mūsų kultūrą per įvairias užklasines veiklas, papildomus mokymus apie Lietuvos istoriją, valstybines ir kitas šventes bei lygių galimybių principus. Mokymosi procesas buvo individualizuotas, atsižvelgiant į skirtingą ukrainiečių išsilavinimą, amžiaus grupes, asmenines aplinkybes ir profesinius siekius. Kursai vyko mažesnėse ir didesnėse grupėse, gyvai ir nuotoliu nuo 2024 m. lapkričio iki 2025 m. kovo. Specializuotos programos, pokalbių erdvės, šeimos raštingumo programos, mobilūs mokymo kabinetai ir vakarinės bei savaitgalio sesijos leido pasiekti skirtingus poreikius turinčias besimokančiųjų grupes. Projekto patirtis ir gerosios praktikos tapo pavyzdžiu kitoms švietimo įstaigoms, siekiančioms kokybiškai į visuomenę integruoti užsieniečius per kalbos mokymą.
Balandžio 11 d. projekto rezultatai buvo pristatyti baigiamajame renginyje „Mes kalbame lietuviškai!“, kuriame kursus baigusius dalyvius ir jų dėstytojus pasveikino kultūros viceministras dr. Viktor Denisenko ir Ukrainos ambasadorės pavaduotojas ir patarėjas politikos klausimais Viktor Hamotskyi. Ekspertų diskusijos dalyviai – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Gražina Genė, Lietuvių kalbos inspekcijos atstovas Donatas Smalinskas, Kauno technologijos universiteto atstovė prof. dr. Saulė Petronienė, Kazimiero Simonavičiaus universiteto atstovė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė, Vytauto Didžiojo universiteto atstovė doc. dr. Laura Kamandulytė-Merfeldienė, ir Klaipėdos universiteto atstovė dr. Kristina Blockytė-Naujokė – dalinosi mintimis apie tai, kaip palengvinti užsieniečių integraciją Lietuvoje. Daugiausia dėmesio skirta lietuvių kalbos mokymams ir kultūros pažinimui, nagrinėtos esamos mokymosi galimybės, institucijų vaidmuo, kalbėta apie būtinas iniciatyvas, programų tęstinumą ir galimas įvairių organizacijų partnerystes.
Renginio metu savo patirtimi dalinosi daugiau kaip 30 kursus sėkmingai baigusių Lietuvoje gyvenančių ukrainiečių. Jie akcentavo, jog kalbos mokėjimas yra pagarbos priimančiai šaliai ženklas, galimybė laisvai bendrauti su kaimynais, kelias į savarankiško gyvenimo kūrimą ir finansinę nepriklausomybę.
Projektas „Lietuvių kalbos mokymai nuo Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą pasitraukusiems Ukrainos pabėgėliams“ suteikė realią pagalbą Ukrainos pabėgėliams Lietuvoje ir patvirtino, jog socialinė ir ekonominė ukrainiečių integracija jiems naujoje aplinkoje yra daug lengvesnė pašalinus kalbos barjerą.
Kviečiame skaityti ukrainiečių sėkmės istorijas: Mokytis kalbos – tai mokytis gyventi iš naujo: ukrainiečiai Lietuvoje, Ukrainiečių sėkmės kodas Lietuvoje – integracijos duris atverianti lietuvių kalba ir kultūra, Ukrainiečiai noriai mokosi lietuvių kalbos, prašo ir Lietuvos gyventojų pagalbos.
Modesto Šlausto nuotraukos
Europos socialinio fondo agentūra
M. Katkaus g. 44, LT-09217 Vilnius
Juridinio asmens kodas: 192050725
Darbo laikas:
I-IV 8:00-17:00 (pietų pertrauka 12:00-12:45).
V 8:00-15:45 (pietų pertrauka 12:00-12:45).
Telefonas: +370 (5) 264 9340
El. paštas: info@esf.lt